Szukaj

Spacer historyczny wokół Siekierek

„Dziedzictwo i społeczności” jest ogólnoeuropejskim tematem Europejskich Dni Dziedzictwa w 2016 roku.

Hasło odzwierciedla jak dziedzictwo definiuje nasze poczucie wspólnoty, przeszłości i teraźniejszości ale co ważniejsze, w jaki sposób może przyczynić się do kształtowania naszej wspólnej przyszłości.

Zaprezentowany temat łączy się z ogólnopolskim hasłem EDD „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”, którym chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że zabytki jako materialne źródła wartości artystycznej oraz świadectwa historii wspólnej mogą być przyczynkiem do budowania kapitału społecznego i ekonomicznego.

Gmina Cedynia po raz drugi włącza się w ogólnopolskie obchody EDD i pragnie zaprosić na dwa wydarzenia w ramach dni otwartych zabytków.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołtys Sołectwa Siekierki – Franciszek Liszka, zapraszają na spacer historyczny z przewodnikiem wokół Siekierek. Zaprezentujemy w nowych odsłonach, obiekty i miejsca, skrywane wśród bogatej flory Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Spotykamy się o godz. 12.00 przy pomniku ku pamięci polskich saperów przy stacji kolejowej w Siekierkach.

W programie zwiedzania: stacja i most kolejowy, wzgórze z punktem obserwacyjnym 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki 1. AWP., wodospad przy dawnej osadzie Eichhorntal, ruiny kruszarni kamieni, strzelnica bractwa kurkowego, Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju.

W czasie spaceru odwiedzimy miejsca, które już wkrótce mogą się stać destynacjami wycieczek na projektowanym szlaku przyrodniczo historycznym wokół Siekierek. Na obecnym etapie, dużym zaangażowaniem i pomocą, w pracach porządkowych oraz stworzeniu punktów widokowych wykazało się Nadleśnictwo Mieszkowice za co serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do aktywnego udziału w proponowanej wycieczce mieszkańców Gminy Cedynia, turystów - miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Spacer zakończy wspólne ognisko z kiełbaskami w kręgu biesiadnym przy boisku sportowym w Siekierkach. Prowiant we własnym zakresie.

Uwaga :
Trasa – ok. 10 km, biegnie przez tereny leśne i łąki z wysoką roślinnością. Uczestnicy powinni posiadać strój turystyczny. Buty trekkingowe i długie spodnie wskazane.

Samochody można zaparkować przy stacji kolejowej w Siekierkach.

Serdecznie zapraszamy!

Spacer historyczny wokół Siekierek