Szukaj

Wycieczka z okazji obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja została zorganizowana wycieczka dla mieszkańców gminy Cedynia z okazji obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na którą zaprosiła burmistrz Cedyni.

Wystawę przygotowało Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Można się było z niej dowiedzieć, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 22 kwietnia w pięknym gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Była to wyjątkowa a można rzec, że szczególna okoliczność, gdyż na Pomorzu Zachodnim mięliśmy okazję po raz pierwszy oglądać Księgę Metryki Litewskiej, która zawiera oryginalny rękopis Konstytucji 3. Maja z 1971 roku.

Należy również wspomnieć, że była to pierwsze w Europie, a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki ustawa zasadnicza, która miała na celu regulację zasad funkcjonowania państwa, a także prawa i wolności obywateli.
„Konstytucja 3. Maja to przede wszystkim wpisany do serc i umysłów Polaków szacunek dla Rzeczpospolitej, umiłowanie wolności i solidarności, a także wielowiekowa tradycja praworządności oraz potwierdzenie szeregu praw i wolności, których źródłem niezmiennie pozostaje godność osoby ludzkiej. Te wszystkie wartości zostały wpisane do tego dokumentu……….” (Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski)

Nietrudno zgodzić się ze słowami Wojewody Zachodniopomorskiego i myślę, że naprawdę warto było czekać w długiej ponad godzinnej kolejce, by móc zobaczyć ten wyjątkowy dokument. Zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na sporej wielkości księgę spisaną ponad dwa wieki temu, poczuć ten majestat i dumę, gdyż stanowi ona w pewnym sensie nasz testament, dzięki któremu teraz Polska ma wolne państwo.

Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się na spacer po Szczecinie. Zazwyczaj bywa tak, że przyjeżdżamy tutaj na zakupy, do urzędu czy lekarza i brak nam czasu, by choć na chwile przystać, spojrzeć na zabytki, których pełno wkoło. Samo miasto kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i historii, które próbował odkryć przed nami dr Paweł Migdalski. Tym razem wcielił się on w rolę przewodnika po swoim mieście. Zaczęliśmy spacer od Wałów Chrobrego, przeszliśmy do Rynku Siennego następnie                  ul. Kurkową do Kamienicy Loitzów, ulicą Grodzką doszliśmy do Pałaców Książąt Pomorskich, stamtąd podążyliśmy do placu Mariackiego i Orła Białego, by następnie udać się w kierunku Bramy Królewskiej i zaułkami dotrzeć do naszego autokaru. Dużo , ciekawie i intensywnie jak na jedno popołudnie, ale przede wszystkim było miło. Dziękuje wszystkim tym, którzy zechcieli wybrać się ze mną na wycieczkę.  Bardzo mi było miło  spędzić z Państwem to popołudnie.

Opiekun Muzeum Magdalena Wieczorek

GALERIA