Szukaj

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto to obchodzone jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO , w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.

Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami. Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży.
W naszych bibliotekach również uczciliśmy to święto. W piątek 22 kwietnia Cedyńskie Biblioteki odwiedziły dzieci z klasy II A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Cedyni. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się co to jest własność i prawa autorskie. Goście poprzez zabawę doświadczyli jak to jest kiedy ktoś podszywa się pod nie swoje dzieło. Dzieci przygotowały w domu swoje własne książeczki, które można obejrzeć na wystawie w bibliotece.

GALERIA