Szukaj

Lubiechów Górny na dawnej fotografii

Lubiechów Górny na dawnej fotografii
Prelekcja historyczna z pokazem multimedialnym

czwartek 17 marca 2016r
godzina 18.00
Świetlica wiejska w Lubiechowie Górnym

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołtys Sołectwa Lubiechów Górny – Anna Numryk, zapraszają na prelekcję historyczną połączoną z pokazem dawnych fotografii ze zbiorów Marka Kaczorowskiego i Wojciecha Numryka oraz Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Lubiechowie Górnym poprowadzi Paweł Pawłowski.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Cedynia oraz wszystkich hobbystów, którzy chcieliby zapoznać się z niezwykle interesującym zbiorem pocztówek, zdjęć i map zgromadzonych przez pasjonatów z Lubiechowa Górnego. W czasie kilkunastu lat powstała imponująca kolekcja, dokumentująca historię miejscowości, znanej z niezwykłej urody XIII wiecznego kościoła z granitowej kostki oraz dużego majątku ziemskiego należącego do 1945r do rodziny von Keudell. Po zakończeniu II wojny światowej sprawnie funkcjonowało tu do 1994 r Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR) z produkcją roślinną i zwierzęcą. Obecnie mieści się tu jedne z większych, prywatnych gospodarstw rolnych w Gminie Cedynia. Wiele dawnych fotografii z lat 20 i 30 tych XX wieku, pokazuje czasy rozkwitu tego majątku ziemskiego.

Dużą ciekawostką dla regionalistów będzie z pewnością plan budowy kolei żelaznej ze stacją w Hohen Lübbichow, który zostanie pokazany w czasie czwartkowego wieczoru z historią.
Padną również pytania o znaczenie umieszczonej przy wejściu do kościoła w Lubiechowie Górnym szachownicy, opisywanej m. in. w książce Zbigniewa Nienackiego „Księga strachów” To właśnie tu odbywał się jeden z epizodów słynnej serii, powieści przygodowych dla młodzieży o Panu Samochodziku. Wiąże się on właśnie ze znakiem szachownicy.

Po spotkaniu, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Sołecka w Lubiechowie Górnym zapraszają na kawę i ciasto domowego wypieku.
 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu