Szukaj

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już po raz szósty w naszym kraju, a po raz pierwszy w gminie Cedynia 1 marca 2016 obchodziliśmy narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku gmina Cedynia postanowiła uczcić to święto państwowe nie ograniczając się do wywieszenia flag narodowych.


Pierwsza część obchodów odbyła się Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego w Cedyni oraz w Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni. Tam też o godz. 12 i 13 odbył się występ słowno-muzyczny pt. „Żołnierze Wyklęci” w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni, pod kierownictwem Stelli Blachnierek oraz wykład Magdaleny Dźwigał- pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. W czasie inscenizacji uczniowie wraz z opiekunem przedstawili swoim rówieśnikom historię Żołnierzy Niezłomnych. Nieodłącznym elementem przedstawienia była prezentacja multimedialna, dzięki której młodzież szkolna miała okazję zobaczyć wiele zdjęć Niezłomnych oraz usłyszeć muzykę skomponowaną ku czci Żołnierzy Wyklętych.
Druga część obchodów święta Żołnierzy Niezłomnych miała miejsce w cedyńskim klasztorze. Tam też uczestników spotkania przywitały dźwięki pieśni odegrane na trąbce przez Sylwestra Blachnierka, a wzruszające słowa powitania skierowali do uczestników wydarzenia Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz i Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski. Pani Magdalena Dźwigał z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie w swoim wystąpieniu połączonym z prezentacją multimedialną przybliżyła uczestnikom tematykę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się z jakich powodów święto to zostało ustanowione, dlaczego akurat 1 marca oraz co najważniejsze kim właściwie byli Żołnierze Wyklęci i kogo można uznać za Niezłomnego. Pani Magdalena opowiedziała o trudnościach związanych z terminologią, chronologią oraz o działaniach prowadzonymi przez II konspirację antykomunistyczną. W czasie swojego wykładu prelegentka zapoznała nas z częścią bohaterów uznawanych za Żołnierzy Wyklętych, a także zaprezentowała teledysk stworzony przez IPN ku pamięci Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy ryngraf stworzony przez IPN specjalnie na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Pamiętajmy o naszych bohaterach i żyjmy tak aby ich ofiara nie poszła na marne.
Żołnierze Wyklęci- cześć waszej pamięci!

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

GALERIA