Szukaj

15 lat COKiS-u

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu w tym roku obchodzi swoje 15-lecie istnienia. Przez ten okres instytucję tworzyło sporo ludzi. Mowa tutaj nie tylko o pracownikach czy nawet współpracownikach: COKiS tworzą sami mieszkańcy jako odbiorcy wydarzeń. Przecież każdy mieszkaniec, który jest zaangażowany w tworzenie programu, jest twórcą marki instytucji.

Polityka kulturalna w gminie Cedynia jest obecna na każdym kroku. To dzięki istnieniu takiej instytucji jak COKiS powstaje historia. Jednak codzienność pracy tej instytucji to tworzenie i wyrabianie gustów wśród mieszkańców. Bardzo odpowiedzialny proces tworzenia elity.

Odbiorcy mogą wykorzystać wiele ofert, które przygotowuje zespół COKiS-u. Od spotkań z ciekawymi ludźmi, poprzez jarmarki, festiwale czy koncerty aż do warsztatów. COKiS ma ważną funkcję: propagowanie historii i sztuki na pograniczu, budowanie dobrych relacji z sąsiadem. Jednym z takich stałych działań jest coroczne spotkanie z młodzieżą w Lunow. Instytucja Centrum Spotkań w Lunow (Begegnungsstätte Lunow) w tym roku po raz dziesiąty zorganizuje warsztaty dla cedyńskich dzieci.
Ważną postacią dla budowania tego partnerstwa jest Andrea Teichert. COKiS wspomaga w kontaktach niezawodna Jadwiga Migdalska. W tym roku dzięki takim działaniom została podpisana umowa partnerska pomiędzy Einstein-Gymnasium (Gimnazjum im. Einsteina) a Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni. Kolejne kroki to budowanie stałych partnerstw w innych miejscach takich jak Bad Freienwalde, Schwedt, Ebeswalde czy Angermunde. Można powiedzieć, że tworzymy sieć. Poprzez budowanie na początku zaprzyjaźnionych wysp, tworzymy półwyspy, a docelowo – stałe lądy. Oczywiście to oznacza wspólne działania. Dlatego też 15 czerwca 2018 w Szczecinie podczas Światowego Święta Morza zaplanowaliśmy zaprezentować aktywnych obywateli, którzy tworzą region pomiędzy Szczecinem a Frankfurtem. Będzie to okazja do nawiązania nowych kontaktów, które wzmocnią COKiS. Zaprosimy wszystkich na nasz czwarty polsko-niemiecki festiwal „Cedynia na okrągło”. W tym roku powierzamy organizację festiwalu m.in. lokalnej organizacji Cedyńskiemu Towarzystwu Wędkarskiemu „Miętus”. Budowanie partnerstwa i zrozumienie potrzeb z dwóch stron jest bardzo istotne. Dlatego też zaplanowaliśmy 20 września 2018 zorganizować z okazji 15-lecia COKiS-u spotkanie-seminarium o budowaniu solidarności między instytucjami, szczególnie między tymi publicznymi, podległymi samorządom a niezależnymi organizacjami pozarządowymi. Już powoli zapraszamy naszych prelegentów, zapowiedział się poprzedni dyrektor COKiS-u Paweł Pawłowski.

Naszą polityką jest poszukiwaniu autorytetów – i tych lokalnych, i tych zakorzenionych w kulturze polskiej. Dlatego w tamtym roku nasza świetlica „Tęcza” otrzymała patrona – Kornela Makuszyńskiego. W tym roku kolejnym krokiem będzie nadanie kolejnego patrona; Biblioteka Miejska otrzyma patronkę – Wandę Chotomską – znaną pisarkę piszącą głównie dla dzieci. Biblioteka Miejska od tamtego roku zaprasza laureatów nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Już odwiedziło nas dwóch takich autorów – Renata Piątkowska oraz Paweł Beręsowicz. Kolejne spotkania w Bibliotece Miejskiej są zaplanowane, wkrótce będzie można zapoznać się o szczegółach na naszej stronie www.ckcedynia.pl.

COKiS to wspólne działania kilku podmiotów – i tych bezpośrednio tworzących markę, takich jak Biblioteka Miejska czy Muzeum Regionalne. Ale bardzo ważna jest obecność COKiS-u w wioskach w gminie Cedynia. To codzienna praca opiekunów w świetlicach wiejskich (Lubiechów Górny, Czachów, Łukowice, Orzechów, Żelichów, Golice, Radostów). Brakuje nam takich opiekunów w innych miejscach. To sprawa najważniejsza: w jakim kierunku ma rozwijać kultura w małych społecznościach. Oczywiście budujemy od tego roku wioski tematyczne jak np. Orzechów – wioska orzechowa czy Siekierki – wioska nadziei.

Główną nadzieją w tym roku jest remont świetlicy osiedlowej na Sójczym Wzgórzu. To tam powołamy „Kuźnię Talentu i Patriotyzmu”. Duże wyzwanie, by świetlica zyskała lepsze rozwiązania techniczne i by było po prostu cieplej.  Już niedługo będzie tam działało kino.

Mam nadzieję, że do 2021 r. powołamy Instytut Odry. Przecież Cedynia leży nad Odrą i jest rozpoznawalnym miejscem. Tutaj zaczyna się Polska – i dlatego też będziemy propagować historię i kulturę naszego kraju.

Mamy więc instytucję będącą wspólnym dobrem. Jedyną wartością jest wspólne tworzenie tego miejsca. COKiS jest naszym wspólnym dobrem, marką tego regionu. Bez Was nie będzie takiej wartości, dlatego też zapraszamy jeszcze raz do wspólnych działań.

15 lat COKiS-u

3 polsko-niemiecki Festiwal Cedynia na okrągło.
Tworzymy jedność - Sylvia Borkert - przedstawiciel Urzędu Barnim-Oderbruch (Wriezen), Andreas Hensel przedstawiciel miasta Bad Freienwalde i dyrektor COKiS-u Andrzej Łazowski.