Szukaj

Czachów tworzy swoją historię

W województwie zachodniopomorskim możemy zetknąć się z ofertą różnych wiosek tematycznych. Może nie ma ich aż tak dużo, ale ta idea nadaje wsiom indywidualny charakter. Miejsca takie mają kilka celów. Główne dwa to integracja społeczności lokalnej i stworzenie oferty dla turystów, tej szczególnej oferty związanej z turystyką kulturalną.

Od wielu lat mówimy o walorach turystycznych gminy Cedynia. Gmina może się pochwalić bazą noclegową. Ma przy tym bogatą historię, cieszącą się coraz szerszym zainteresowaniem mieszkańców Szczecina. Dlatego też powstała wioska tematyczna Czachów – wioska historią malowana.

Czachów to wioska znana wśród koneserów miłośników historii, przede wszystkim dzięki rysunkom we wnętrzu kościoła. Białe ściany świątyni ozdobione są nieco chaotycznymi malowidłami. Kolory są nieliczne: czerwony, czarny, niebieski, brązowy i żółty. Niegdyś wielki zapaleniec regionalnej historii, dziennikarz Michał Rembas, tak ocenił pierwszy kontakt z wnętrzem kościoła w Czachowie: „Pewnie grasowała tu jakaś banda przedszkolaków z farbkami! - pomyślałem, gdy znalazłem się w środku”. Najbardziej znaną postać kościoła tak opisuje Rembas: „Diabełek z głową niczym dynia rozdziawia gębę, odsłaniając rzadkie zęby, ma wielkie, sierpowate rogi, kurze pazurki i wzdęty brzuszek - bardziej śmieszy niż straszy”. Niedawno wielką sensacją był zwrot aniołka. Anioł z czachowskiego kościoła zaginął przed laty, a w tym roku został odnaleziony: powrócił drogą pocztową. Znany szczeciński policjant, dr Marek Łuczak, specjalista od poszukiwań zagubionych dzieł sztuki Pomorza Zachodniego, wpisał się w markę wsi. Wymalował kolejną historię do kroniki Czachowa.

W ramach tworzenia wioski tematycznej „Czachów – Wioska historią malowana”, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu wraz ze sołectwem w Czachowie zorganizował dwa spotkania. Liczny udział mieszkańców potwierdził zainteresowanie i zaangażowanie. Ważne, że podczas spotkań mieszkańcy będą mieli okazję poznać historię swojej wsi, porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Dlatego też będziemy organizować tam spotkania z osobami, które interesują się historią tego regionu. Niedawno odwiedził nas Michał Gierke, który opowiadał o średniowiecznych dziejach wsi. W lutym 2018 odbyło się spotkanie pod hasłem „Zakochaj się w Czachowie”. Wówczas społeczność zaakceptowała ideę stworzenia wystawy na temat historii wsi poprzez zebranie fotografii powstałych po 1945 roku. Celem jest zaprezentowanie ludzi, którzy tworzyli tutaj Polskę przez ostatnie 80 lat. Jest wiele wspaniałych archiwalnych fotografii, które mówią o codzienności tego miejsca, skupionego wokół szkoły, świetlicy wiejskiej i oczywiście świątyni. Codzienność na zdjęciach rodzinnych opowiada o upływie czasu. Możemy zobaczyć zdjęcia z najważniejszych momentów życia mieszkańców Czachowa: chrzcin, komunii, ślubów czy pogrzebów. Dzieci z lat 50. XX w. na fotografiach to dziś często osoby, które dawno już zmarły. Ale najważniejsze jest to, że widzimy tam życie, radość życia po wielkiej traumie, jaką była II wojna światowa. Wystawa ma być zaprezentowana 11 listopada 2018 roku podczas obchodów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 23 marca 2018 odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem ze znanym dziennikarzem Romanem Czejarkiem. Charakterystyczny głos tego kolekcjonera pocztówek ze Szczecina i Pomorza Zachodniego można często usłyszeć w przeróżnych audycjach. Tak to trwa już od 1985 roku.

Autor wielu książek, do Czachowa przyjedzie z najnowszą, pt. „Tajemnice Pomorza Zachodniego”. Jeden rozdział poświęcił właśnie wsi Czachów. Nie zdradzamy szczegółów – zapraszamy do lektury.
Każdy z zaproszonych gości będzie mógł malować naszą historią przyszłość tej wsi, inspirując nas do dalszego działania na rzecz tego miejsca. Już zapowiadają się kolejni goście, którzy pragną podzielić się swoim spojrzeniem na czasoprzestrzeń tego miejsca. Takie nazwiska jak Radosław Skrycki, Marek Ober, Michał Rembas czy Ryszard Mizgier to początek wspólnego działania na rzecz Czachowa.  

Przy tej okazji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie społeczności lokalnej i wspaniałe budowanie partnerstwa. Szczególne podziękowania dla sołtysa wsi – Moniki Rogowskiej.

Andrzej Łazowski

Czachów tworzy swoją historię