Szukaj

Światowy Dzień Poezji

Dzień 21 marca 2018 to nie tylko pierwszy dzień wiosny a przede wszystkim Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu, gdzie od lat jest pielęgnowana tradycja festiwali literackich. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.”

Na terenie Cedyni, Biblioteka Miejska Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z biblioteką i młodzieżą zespołu szkolno – przedszkolnego zorganizuje propagowanie poezji niedawno zmarłego poety Natana Tenenbauma. Znany poeta w Polsce z dzieła Modlitwa o wschodzie słońca zmarł rok temu w Szwecji. Wyemigrował w 1969 roku po antysemickiej akcji w Polsce. W 1980 roku poeta wysłał swój rękopis wiersza Jackowi Kaczmarskiemu. Muzykę napisał Przemysław Gintrowski. Była to wielka okazja, wówczas rodziła się w Polsce Solidarność. Po 1988 roku poeta odwiedzał Polskę. W 1989 roku Jacek Wójcicki śpiewa artysty piosenkę w filmie Ostatni dzwonek.   

Miejmy nadzieję, że poezja tego artysty będzie obecna w polskiej kulturze. Dlatego też organizatorzy postanowili podczas Światowego Dnia Poezji wykorzystać okazję przybliżyć twórczość wielkiego Polaka. Będą rozdawane ulotki z poezję i rozwieszone wiersze w sklepach i instytucjach publicznych.

Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj

Co postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
I ocal mnie od pogardy Panie...