Szukaj

Zapowiedzi kulturalne

Z radością pragniemy poinformować, że nowa strona Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu rusza oficjalnie 1 stycznia 2016r. Znajdą tam Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszej działalności. Dane kontaktowe, zapowiedzi imprez, kalendarium oraz relacje z wydarzeń. Czytelnicy znajdą tu informacje o realizowanych spotkaniach i warsztatach a także przyszłych projektach, które zamierzamy wdrażać w ramach naszej misji. Mamy nadzieję, że strona internetowa będzie jedną z form komunikacji z naszymi odbiorcami.

W roku 2016 zamierzamy kontynuować i rozwijać powzięte w latach ubiegłych inicjatywy. Mamy też chęć proponować zupełnie nowe wydarzenia kulturalne i edukacyjne, o których na bieżąco będziemy Państwa informować.

2016, to rok ważny dla naszej tożsamości, zarówno w skali krajowej jak i lokalnej. 1050 rocznica chrztu Polski z pewnością zostanie przypomniana podczas Cedyńskich Spotkań z Historią, które odbędą się w ramach Dni Cedyni tj. 24-26 czerwca.

To również rok dwóch niezwykle ważnych jubileuszy. W maju minie 70. rocznica utworzenia Klubu Sportowego Czcibor Cedynia, a w czerwcu, 50. rocznica powołania Muzeum Regionalnego w Cedyni.  Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia znajdą swoje odbicie w programach działalności Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Już dziś zapraszamy do udziału w nowych ofertach na najbliższy rok. W styczniu ruszają warsztaty fotograficzne i rzemiosła artystycznego. W lutym zaproponujemy naszym najmłodszym udział w akcji Aktywne Ferie, a starszych zaprosimy na warsztaty zdrowego stylu życia, gdzie będziemy starali się przekonać, że w zdrowym ciele zdrowy duch. W marcu i kwietniu przypomnimy ważne dla historii Pomorza Zachodniego daty, związane z walkami nad Odrą w 1945r.
W tegorocznych działaniach, Państwa uwadze polecamy także Dożynki Gminne.  Gdzie odbędzie się cedyńskie święto plonów w roku 2016 - poinformujemy już wkrótce.

Już teraz zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Cedynia na Okrągło – 1 października 2016r.

Biblioteka Miejska i Szkolna zaproponują cykl spotkań z pisarzami pt. Piszę więc jestem oraz Cała Polska czyta dzieciom.

Muzeum Regionalne zaprosi na spotkanie z redaktorem Bogusławem Wołoszańskim, autorem kultowych programów historycznych „Sensacje XX wieku”. Kontynuowany będzie również rozpoczęty w 2015r. cykl, Gmina Cedynia na dawnej fotografii. Przed nami w najbliższym półroczu spotkania z historią Piasku, Bielinka i Starej Rudnicy. Ruszamy również z projektem Otwartego Muzeum Odry, które powstanie we współpracy z innymi ośrodkami muzealnymi i edukacyjnymi po obu stronach Odry. To projekt długofalowy, ale ta łódź już rusza w swoją podróż…

Oprócz działań upowszechniających, przed Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w roku 2016 stoją poważne i długo oczekiwane zadania inwestycyjne. Zamierzamy rozpocząć prace rewitalizacyjne, które przywrócą blask wieży widokowej w Cedyni. Ten rozpoznawalny punkt na turystycznej mapie Pomorza, oprócz dotychczasowej funkcji, ma też być miejscem prezentacji wystaw plenerowych. Otoczenie wieży stwarza ku temu dogodne warunki.

Drugim ważnym tematem będzie remont i tworzenie nowej wystawy w Muzeum Regionalnym.

We współpracy ze środowiskiem naukowym oraz pasjonatami historii zamierzamy wypracować na kolejne lata, nowy model działania naszego Muzeum. Pięćdziesiąta rocznica jego utworzenia to dobry moment do zastanowienia się nad kształtem nowej, pasującej do współczesności wystawy stałej. Ma ona dokumentować, nie tylko militarne zmagania i bitwy z 972 i 1945 roku na tle dziejów Cedyni, ale ukazywać przeszłość miejscowości w szerszym aspekcie historii Nowej Marchii, aż po rok 1993, kiedy to otwarto przejście graniczne w Osinowie Dolnym.

Nawiązane w roku 2015 dobre kontakty m.in. z Zespołem Parków Krajobrazowych, Biurem Dokumentacji Zabytów oraz Nadleśnictwem Mieszkowice, zaowocują organizacją kolejnych działań kulturalnych i edukacyjnych.

Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie oraz zechce i  znajdzie czas, aby podzielić się swoimi pasjami.

Życząc wszystkiego dobrego na cały 2016 rok, pragniemy też podziękować naszym stałym współpracownikom,  za pomoc i opinie a naszym Odbiorcom i Czytelnikom za uwagi.

Zapraszamy serdecznie wszystkie twórcze, otwarte osoby oraz Stowarzyszenia  do współpracy w ramach tworzenia dobrego klimatu dla cedyńskiej kultury i budowania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.

Z wyrazami szacunku
Paweł Pawłowski
Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu
31.12.2015r.