Szukaj

Współpraca z Bad Freienwalde

Wiosną 2017 roku Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu nawiązał współpracę z Bad Freienwalde. Wraz z tym niemieckim partnerem nasz ośrodek organizuje różne imprezy, np. festyny czy dożynki. W dniu 9 września 2017, w ramach projektu polsko-niemieckiego w miasteczku Bad Freienwalde otwarte zostało tzw. polskie podwórko. Środowisko lokalne miało możliwość zaprezentowania się podczas tegorocznego święta miasta.

Polskie podwórko działało przy ulicy Karola Marksa i Fischer Strasse, w godzinach 10-24. Nasz region reprezentowało wielu artystów i wykonawców. Zwiedzający mogli wsłuchać się w występy polskich kapel, takich jak Rewir, FafaRara (Szczecin), czy młodzi artyści z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu pod kierownictwem Janusza Rusaka. Zaproszony był z Gryfina Tadek Wasilewski.

Polskie podwórko uatrakcyjniały wystawy fotograficzne i rzeźbiarskie. Znakomici artyści, między innymi Dorota Tołłoczko-Femerling, polska rzeźbiarka mieszkająca w Niemczech, prezentowała swoją instalację artystyczną, pt. „Trawy”. Swoją obecnością zaszczycił nas również znakomity fotografik Timm Stutz ze swoją wystawą pt. „Obrazy z Polski” oraz artysta malarz Arnold Woliński z Instytutu Niemiec i Europy Północnej, który prezentował swoją wystawę przedstawiającą kolorowy region. Podczas festynu prezentowana była również wystawa fotograficzna grupy polsko-niemieckiej, zwieńczająca warsztaty pt. „Tu kiedyś była granica”. Młodzież wykazała się kreatywnością, a swoim działaniem pokazali społeczeństwu, że sąsiednie kraje żyją w przyjaźni i partnerstwie. Kolejną wystawą fotograficzną była prezentacja Arkadiusza Oleksiaka, przedstawiająca bogate walory fauny i flory Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Dopełnieniem podwórka była wystawa fotograficzna Andrzeja Łazowskiego, pt. „Dziennikarze na pograniczu”.  Dodatkowym elementem spotkania na „Polskim podwórku” było kino dokumentalne, w którym  zaprezentowane były filmy dwóch reżyserów z naszego regionu Michała Majerskiego („Kraj mojej matki”, „Dom mojego ojca”) oraz Michała Kulika („Art location” i „Sploty jednego warkocza”). Natomiast w innej części miasta (zamek i park) został zaprezentowany współtwórca Nowej Ameriki - Michael Kurzwelly. Został on zaproszony z inicjatywy Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, który zaangażował się w propagowanie projektu „Nomadic Garden”. Wszystkie atrakcje cieszyły się sporym zainteresowaniem. Przy tworzeniu polskiego podwórka w Bad Freienwalde swój udział mieli również przedstawiciele Moryńskiego Domu Kultury oraz Muzeum w Gozdowicach.