Szukaj

"Polskie podwórko"

W numerze nr 35 „Gazety Chojeńskiej” (29 sierpnia–4 września) ukazało się sporo artykułów, które prezentują nadchodzące wydarzenia w Cedyni realizowane przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, między innymi z miastem Bad Freinewalde.

Jest to projekt realizowany w ramach święta Starego Miasta, gdzie w tym brandenburskim miasteczku w dniu 9 września zostanie otwarte „Polskie podwórko”, przy ulicy Karola Marksa i Fischer Strasse, w godzinach od 10-24. Ten dzień i wydarzenia będą tworzyć wspólnie tacy artyści jak polska rzeźbiarka mieszkająca w Niemczech, a działająca w Szczecinie - Dorota Tołłoczko-Femerling, która zaprezentuje instalacje artystyczną pt. „Trawy”. Swoja obecnością zaszczyci nas również znakomity fotografik Timm Stutz ze swoją wystawa pt. „Obrazki z Polski” oraz artysta malarz Arnold Woliński z Instytutu Niemiec i Europy Północnej, który zaprezentuje swoją wystawę przedstawiającą kolorowy region. Podczas festynu zostaną tez zaprezentowane wyniki warsztatów polsko-niemieckich, w których udział wzięła młodzież z obu stron Odry.  Grupa zmierzyła się z tematem „Tu kiedyś była granica” z okazji 10-lecia wejścia Polski do układu Schengen. Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy ze stowarzyszeniem Begegnungszentrum (Centrum Spotkań) w Lunow. Młodzież aktywizowała się w zajęciach fotograficznych, filmowych i dziennikarskich. Uczestnicy przeprowadzali również sondy uliczne na targowisku w Osinowie Dolnym.

Dodatkowym elementem spotkania na „Polskim podwórku” będzie kino dokumentalne, w którym zostaną zaprezentowane filmy dwóch reżyserów z naszego regionu Michała Majewskiego („Kraj mojej matki”, „Dom mojego ojca”) oraz Michała Kulika („Art location” i „Sploty jednego warkocza”). Natomiast w innej części miasta (zamek i park) zostanie wyświetlony filmy twórcy Nowej Ameriki - Michaela Kurzwell’ego pt. „Nomadic Garden”. Dodatkowym elementem jest wystawa fotograficzna Andrzeja Łazowskiego „Dziennikarze na pograniczu”.

Swój udział zadeklarowały również zespoły muzyczne, takie jak Kalimera z gm. Cedynia, FafaRara ze Szczecina i kapela Rewir z Chojny. którzy umilą chwile w trakcie festynu. Zapowiedział swój udział Tadeusz Wasilewski.

W dniu 9.9.2017 m.in. wystąpią:
15:00 dzieci z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu pod kierownictwem Janusza Rusaka.
16:00 kapela podwórkowa „Rewir” z Chojny
 
Kapela „Rewir” powstała w 1990 r. przy Centrum Kultury w Chojnie. Zespół gra muzykę folkowo-satyryczną z przeważającym repertuarem dotyczącym naszego regionu. W trakcie swojej długoletniej działalności kapela dała wiele koncertów w kraju i zagranicą (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Holandia). Kapela podwórkowa „REWIR” jest laureatem wielu przeglądów wojewódzkich i krajowych. Stale współpracuje z Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

Kapela Rewir

17:00 zespół „Kalimera” z Bielinka
 
Zespół śpiewaczy powstał w 2006 r. i liczy 6 osób ( Anna Dybka, Czesława Borgul, Maria Durnakowska, Stanisława Młynarczyk, Zdzisława Graczyk). Skład zespołu stanowią panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bielinka, Piasku, Lubiechowa Dolnego i Czachowa. W repertuarze zespołu są piosenki kresowe, patriotyczne oraz religijne. Twórczość zespołu to również piosenki z własnymi tekstami popularyzującymi piękno Ziemi Cedyńskiej.

19:00 Tadeusz Wasilewski z Gryfina

19:30 FaFaRaRa (Szczecin)

Przemek Biryło (wokal, teksty, gitara akustyczna), Krzysiek Łopatka (gitara akustyczna)

W październiku 2014 r. powstał twór o nadanej ad hoc nazwie - FafaRara - nazwie luźno nawiązującej do jednej z piosenek Wojciecha Młynarskiego. Skład ewoluował - w kierunku „od więcej do mniej”. Początkowo grali w składzie nawet 6-cio osobowym, dziś zgodnie z prawdą "mniej znaczy więcej" tworzy zespół jako duet.