Szukaj

Polskie podwórko - promocja podczas Altstadtfest

Serdecznie zapraszamy aktywnych i kreatywnych Polaków do współtworzenia w mieście Bad Freienwalde tzw. POLSKIEGO PODWÓRKA. Wydarzenie w ramach festiwalu Altstadtfest odbędzie się w dniu 9 września 2017 (sobota) w godzinach 10-24.

Bad Freienwalde (Oder) 9.09.2017
Prezentacja, promocja podczas Altstadtfest
POLSKIE PODWÓRKO

Bad Freienwalde jest 17 km oddalone od miasta Cedyni. Oba miasta ze sobą współpracują od wiosny 2017 roku i tworzą wspólne działania i promocję dla rozwoju tego regionu, jak również Europy.

Wspólnie działania przy realizacji Dni Cedyni pozwoliło nam uświadomić jak daleko jesteśmy od siebie, a zarazem jak blisko jesteśmy. Może za kilka lat uda nam się zbudować partnerstwo miast bliźniaczych ze wspólną polityką kulturalną i promocyjną. Bad Freienwalde może być doskonałym miejscem dla promocji regionu (do Berlina mamy tylko 60 km).  

Liczymy na Państwa propozycje, udział i zaangażowanie. Podwórko jest bardzo duże. Mamy do dyspozycji narożnik ulic Karla-Marx i Fischer. Liczymy na udział w szczególności artystów-muzyków, którzy mogą profesjonalnie wystąpić na scenie w naszej przestrzeni. Zorganizujemy również prezentacje produktów z Polski. Zapowiedzieli się również artyści sztuk plastycznych w tym fotografowie. Warto tutaj już wspomnieć o artystce-rzeźbiarce mieszkającej w Niemczech, działającej w Szczecinie, Dorocie Tołłoczko-Femerling, która zaprezentuje instalacje artystyczne pod tytułem Trawy. Swoją obecnością zaszczyci nas również znakomity szczeciński artysta-fotograf, mieszkający w okolicach Szczecina Timm Stutz (w gminie Stare Czarnowo) ze swoją wystawą  „Obrazki z Polski”. Artysta malarz Arnold Woliński z Instytutu Niemiec i Europy Północnej zaproponował swoją wystawę prezentującej kolorowy region. Zostanie również zaprezentowana wystawa Andrzeja Łazowskiego Dziennikarze na pograniczu (wystawa była już prezentowana w Schwerinie, częściowo w Szczecinie a również we wsi Bielinek). Zaplanowano również zaprezentowanie efektów warsztatów organizowanych dla polskiej i niemieckiej młodzieży. Warsztaty odbyły się w lipcu w Piasku, z okazji 10-lecia wejścia Polski do układu Schengen. Młodzież miała za zadanie pokazać, że nie ma już żadnych granic, a wszyscy uczestnicy warsztatów są partnerami.

Tworzymy również kino na polskim podwórku. Otrzymaliśmy kilka propozycji. Będziemy mogli publicznie zobaczyć po dwa filmy znanych twórców zajmujących się tematyką stosunków polsko-niemieckich - Michała Majerskiego (Kraj mojej matki, Dom mojego ojca) i Michała Kulika (Art location, Sploty jednego warkocza). Zaprezentowane zostaną filmy z Nowa Amerika. Dodatkowo w tym samym dniu zostanie zaprezentowany projekt Michaela Kurzwellego NOMADIC GARDEN. Prezentacja będzie w innej części miasta (Schloss und Park Freienwalde). Warto tutaj wspomnieć, że Nomadic garden będzie również prezentowany w Cedyni podczas 3 Festiwalu Cedynia na okrągło w dniu 30.09.2017.

Organizatorzy z miasta Bad Freienwalde zorganizują nam scenę na tzw. polskim podwórku. Napływają już pierwsze zgłoszenia. Swój udział zadeklarowali już: zespół wokalny Kalimera z gminy Cedynia, chojeński zespół Rewir czy szczeciński FafaRara. W sobotę możemy występować aż do północy, zatem jest okazja do zaprezentowania się w Niemczech.

Dodatkowo Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu stawia swój duży namiot. Zapraszamy wszystkich rękodzielników do zaprezentowania się pod jednym dachem. Będzie to okazja do prezentacji swoich produktów lokalnych. Pierwsi ochotnicy do prezentacji to wieś Stara Rudnica. Przedstawiciele wsi wystawią swój namiot, w którym będzie można znaleźć ich lokalne produkty.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału, planujemy co roku korzystać z tego miejsca. Naszym głównym celem będzie budowanie stałej współpracy między Polakami a Niemcami oraz promocja regionu.

Polskie podwórko - promocja podczas Altstadtfest

Polskie podwórko - promocja podczas Altstadtfest

Polskie podwórko - promocja podczas Altstadtfest