Szukaj

Na zdrowie, Cedynia

W czwartek, 11 maja 2017 r, w świetlicy osiedlowej odbyło się spotkanie z panią Iwoną Andrzejak- dietetyk z Chojny, pod tytułem „Na zdrowie, Cedynia”. Pani dietetyk poprowadziła półtoragodzinną prelekcję na temat zdrowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego stylu życia.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu ludzi dotyczy ten problem, i nie chodzi tu tylko o osoby dorosłe, ale również, co gorsza i nad czym powinniśmy się zastanowić, dotyka on nasze dzieci, czy wnuki.

Wiele osób (ale, niestety, nie wszyscy) ma świadomość, jak ważną, o ile nie najważniejszą rolę w życiu spełnia jedzenie, bo chcąc nie chcąc jeść trzeba. Mniej lub więcej, ale oby najlepiej!   I nie chodzi tutaj o to, aby „być na diecie”, żeby schudnąć tylko, aby codzienne przygotowywanie posiłków było samo w sobie dietą. Aby produkty, które spożywamy były jak najlepszej jakości, aby nie były wysoko przetworzone, aby nie powodowały wszechobecnej w dzisiejszych czasach alergii i aby nasz organizm nam za to dziękował długim, radosnym i zdrowym życiem.

W zdrowym stylu życia, nie tylko ważne jest zdrowe odżywianie się, ale również ruch. Regularne zażywanie ruchu plus odpowiednie przyjmowanie posiłków ( co najmniej 4 lub 5 posiłków dziennie) oraz przyjmowanie odpowiednich płynów, czyli wody  (2 litry dziennie), może dać nam długie, pełne wigoru życie. Wszystkie te aspekty mają wpływ na zmniejszenie zachorowań m.in. na tzw. choroby cywilizacyjne, które dotykają sporą część społeczeństwa.

Podczas spotkania poruszane były m.in. takie tematy jak kaloryczność przykładowych produktów, skutki zdrowotne błędów żywieniowych, porady dotyczące złych nawyków żywieniowych oraz jak powinniśmy dbać i uczyć swoje dzieci czy wnuki sięgania po odpowiednie i zdrowe przekąski, czy produkty. Pani dietetyk opowiedziała również o swojej pracy, z jakimi ludzkimi problemami się spotyka i jak pomaga nie tylko dorosłym, ale również dzieciom i młodzieży.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.                   

Pragniemy podziękować pani Iwonie Andrzejak za poprowadzenie spotkania, a wszystkim uczestnikom za przybycie.