Szukaj

Wspólne śpiewanie w Święto Niepodległości

Podczas Narodowego Święta Niepodległości oddaliśmy hołd Polakom, którzy przyczynili się do powrotu Polski na mapę Europy w 1918r. Uroczyste obchody odbyły się na Placu Wolności w Cedyni, podczas których mieszkańcy naszej Gminy wspólnie odśpiewali pieśni patriotyczne. Przy akompaniamencie zespołu Kalimera, radośnie uczciliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości.

Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz życzyła mieszkańcom radosnego i aktywnego przeżywania tego najważniejszego dla Polaków święta, a także by Niepodległość była przez nas mądrze zagospodarowywana, odważnie rozbudowywana i umacniana z myślą o przyszłych polskich pokoleniach:

„Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i w świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. Oddajemy hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Płacili za to krwią i życiem. Jesteśmy im wdzięczni za to, że nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę i oddajemy im cześć za to wielkie poświęcenie.

Polska  po 123 latach niewoli odrodziła się jako państwo silne, liczące się na arenie międzynarodowej. Polacy dzięki ogromnemu patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem, które trzeba było organizować, odbudowywać i chronić. Powrót Polski w 1989 roku na mapę krajów demokratycznych był takim samym świętem radości, jak pamiętne wydarzenia sprzed 97 lat.

Dzisiaj to my musimy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj i jego obywateli, Naród, także za naszą małą Ojczyznę, jaką jest Gmina Cedynia. Pomimo, że niektórzy żyją i pracują daleko od Ojczyzny, a Polska obecnie jest jednym z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy pielęgnować polską kulturę, tradycję, język i wiarę, które przez wieki kształtowały nasz Naród.

Dzień Niepodległości był zawsze świętem łączącym powagę i szacunek dla twórców państwa z okazywaniem emocji i radości”. [fragment wystąpienia wygłoszonego podczas uroczystości 11.11.2015r]

Licznie przybyłych, zintegrowało także ognisko i poczęstunek przygotowany przez Urząd Miejski i Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Uroczystości poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. dziekana Michała Kostrzewę. W swojej homilii ks. proboszcz nawiązał także do osobistych wzruszeń, jakie towarzyszyły Wieczornicy, zorganizowanej w przeddzień naszego narodowego święta. 10 listopada 2015r, w sali refektarza Hotelu Klasztor w Cedyni mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z ludźmi oddanymi pasji i miłości do Ojczyzny: o polskich drogach do niepodległości a także o historii polskiego oręża opowiadał pan Zbigniew Juszkiewicz stylizowany na Marszałka Piłsudskiego. Entuzjastycznie przyjęty został nasz drugi gość - Pan Lech Makowiecki, który w kameralnym występie słowno -muzycznym przekazał nam swoje refleksje na temat patriotyzmu, tęsknoty za rodzinnym domem, pamięci o bohaterach  i naszej historii. Wspólnie z żoną Bożeną wywołali wiele radości wśród słuchaczy, a ich koncert sala nagrodziła owacją na stojąco.

GALERIA 1

GALERIA 2

GALERIA 3