Szukaj

Narodowy Bieg Niepodległości w Cedyni

11 listopada 2016r, w samo południe, 176 amatorów biegów wystartowało z najdalej na zachód wysuniętego punktu Polski w  Narodowym Biegu Niepodległości.

Trasę biegu o dystansie 6,5 km z Osinowa Dolnego do amfiteatru w Cedyni ukończyły 172 osoby. Najszybciej trasę pokonał gryfinianin, zawodnik GKS Delf, Grzegorz Rudziński (22:38 s) pokonując drugiego na mecie Jakuba Rudzińskiego (KS Ironman C/S Polska Szczecin) o 10 sekund. Obaj panowie to wyróżniający się w kraju juniorzy młodsi w triathlonie. Jakub to także gryfinianin i mimo tego samego nazwiska nie są spokrewnieni. Trzeci linię mety minął Karol Bryl (IRC Kowale) uzyskując czas 23:01 s. Wśród kobiet tryumfowała Nikolina Szurgocińska, gryfinianka aktualnie mieszkająca w Chojnie. Reprezentantka KB Hermes Gryfino uzyskała wynik 25:37 s pokonując młode (15 latki), utytułowane gryfinianki, zawodniczkę GKS Delf Julię Sanecką (27:46 s) i Agatę Piekarz, reprezentującą MKS Hermes (28:13 s). Julia to Mistrzyni Polski Młodziczek w aquathlonie a Agata to Mistrzyni Polski Młodziczek w chodzie sportowym na 3000 m. Bieg ukończyło 114 mężczyzn i 58 kobiet.

Uczestnicy w drodze na miejsce startu złożyli biało-czerwone kwiaty u stóp pomnika Polskiego zwycięstwa nad Odrą na Górze Czcibora, symbolicznie nawiązując do 1050 rocznicy Chrztu Polski i Mieszka I. Tam też utworzyli żywy napis POLSKA a następnie rozwinęli ogromną biało-czerwoną flagę.

Na mecie, w cedyńskim Amfiteatrze, odbył się otwarty piknik patriotyczny, podczas którego wspólne śpiewano pieśni patriotyczne. Organizatorem biegu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie, MKS Hermes, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Gmina Cedynia, Powiat Gryfiński i OSP Gminy Cedynia.

Cedyńskie zawody były pierwszymi z cyklu zaplanowanych trzech Narodowych Biegów Niepodległości z okazji 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. W przyszłym roku bieg odbędzie się w Gminie Moryń, a trzeci w setną rocznicę (2018r), będzie miał miejsce w Gryfinie. Pomysłodawca idei uczczenia w formie sportowej rywalizacji jest pan Jan Podleśny- Prezes Klubu Hermes i  animator sportu z Gryfina.

Medale zdobyte podczas wszystkich trzech biegów w Cedyni, Moryniu i Gryfinie, stworzą całość, podkreślając wagę jednego z najważniejszych polskich świąt państwowych.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli idee organizacji biegu i przyczynili się do jego realizacji: sponsorom, służbom zabezpieczenia – Policji i jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Cedynia, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni.

GALERIA