Szukaj

Street ART w Cedyni

Od 1 października 2016r trwają w Cedyni  polsko-niemieckie warsztaty sztuki ulicy - graffiti.

Są one efektem nawiązanych w ubiegłym roku kontaktów pomiędzy Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu a Wydziałem Kultury miasta Eberswalde.

Street art jest dziedziną sztuki tworzoną w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy". Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz często jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. Street art nie posiada ściśle określonych reguł działania, struktur dzieła, ani innych wyznaczników. Każdy tworzy jak chce , kierując się własnymi upodobaniami.

Pierwsze spotkanie młodzieży z obu krajów odbyło się podczas Festiwalu CeDynia na okrągło. Działania rozpoczęły się na kilka tygodni wcześniej od przygotowania dokumentacji fotograficznej miejsc, które mogły by być upiększone a ich obecny stan budzi niepokój estetyczny. Polsko Niemiecki zespół wybrał się spacerem po Cedyni i wytypował powierzchnie, które nadawałyby się do wykonania graffiti.

W indywidualnych rozmowach z właścicielami budynków i murów spotkaliśmy się z dużą życzliwością do projektu estetyzacji przestrzeni miejskiej. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest stan otaczającej nas przestrzeni publicznej. Obok nowych zadbanych obiektów, nie brakuje miejsc zaniedbanych – zapomnianych. Ważnym jest to aby przechodząc koło nich codziennie nie popaść w zobojętnienie i spróbować zmienić to co uważamy za naszą szarą rzeczywistość do której przywykliśmy.

W projekcie bierze udział młodzież z Eberswalde i z Cedyni - głównie cedyńscy gimnazjaliści. Celem spotkania w dniach  15-16 października 2016r. było  umieszczenie graffiti na koronie  cedyńskiego Amfiteatru. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo w związku z aktami wandalizmu i chęcią zamalowania obrazoburczych napisów…

Prace przebiegały bardzo dynamicznie, ponieważ należało pogodzić na jednym murze wiele koncepcji, pomysłów oraz indywidualnych  potencjałów. Grupa zajęła się ważnymi z ich punktu widzenia tematami: przede wszystkim lokalnymi zabytkami ( na koronie  cedyńskiego amfiteatru możemy dostrzec zarys min. cedyńskiej wieży widokowej), a także muzyką dla podkreślenia charakteru miejsca ( zarys gitary, mikrofonu itp.)

Podczas  czterech dotychczasowych spotkań  powstało mnóstwo szkiców koncepcyjnych - indywidualnych oraz zbiorowych. Był to również czas w którym grupa mogła się lepiej poznać, pobyć ze sobą, uczyć się od siebie nawzajem współpracy.

Zdobyte doświadczenia bardzo przydały się podczas warsztatów graffiti. W efekcie wytrwałej pracy powstał mural, który zdobi cedyński Amfiteatr. Młodzi uczestnicy projektu pod kierunkiem fachowców wyrazili siebie. Każdy ze swoją różnorodnością i indywidualnością, połączony z innymi w sposób, który nie ograniczał wolności.

Projekt dotowany jest ze środków miasta Eberswalde / Wydział Koordynacji Pracy z Młodzieżą.

Za jego realizację odpowiada Kai Jahns jako przedstawiciel Eberswalder Zentrum für demokratische Kultur, Jugendarbeit und Schule e.V.
[Eberswaldzkie Centrum ds. Kultury Demokratycznej, Pracy z Młodzieżą i Szkoły].
Am Bahnhof Eisenspalterei

Współpracuje z nami artysta streetart * Etis * / Sören Rast z Eberswalde.

W warsztatach wzięli udział:  Dominik Zator, Jakub Walczak, Eryk Drochomirecki, Adam Modras, Damian Czerwiec, Wiktoria Walczak, Agata Krupińska, Wiktoria Kalarus.

Młodzież z Eberswalde : Laura Büchner, Nick S., Danny Bandelou, Darline, Lucia

Zespół:
Sören Rast / *ETIS* / Artysta plastyk
Kai Jahns / Organizator
Paulina Gaska / Tłumaczka
Ewa  Czerwiakowska / Tłumaczka
Diane Grunert / Dokumentalistka

Już wkrótce kolejne spotkanie. Będzie to objazd po Berlinie najważniejszych miejsc związanych ze sztuką ulicy.

Niech żyje sztuka!