Szukaj

Zapraszamy na Dożynki Gminne

Cedyńskie święto plonów odbędzie się 11 września 2016r w Bielinku.

Dożynki to doroczne święto rolników organizowane po zbiorach. Uroczystość jest podziękowaniem Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe i owocne plony. Nieodłącznym elementem imprez kulturalnych gminy Cedynia stały się właśnie Dożynki, które są szczególnym świętem w życiu każdego rolnika. To odpoczynek po ciężkiej pracy, okazja do podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w zbiory, dzięki którym na nasze stoły trafiają polskie produkty.

Wzorem lat ubiegłych także i w tym roku, zamierzamy zaprosić naszych przyjaciół z gmin sąsiednich, a także z Niemiec. Pragnąc podzielić się chlebem ze wszystkimi uczestnikami święta, chcemy podkreślić, iż stanowimy jedną wspólnotę, która dąży do tego, aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach tego największego skarbu – chleba.

W programie tegorocznego święta plonów w Bielinku, zaplanowaliśmy m.in. Mszę świętą dziękczynną za tegoroczne plony w kościele św. Barbary w Bielinku, korowód i konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, turniej kulinarny oraz potyczki sołeckie. Kulminację będą stanowić występy artystyczne na scenie plenerowej, na boisku sportowym oraz zabawa taneczna.

Organizatorem wydarzenia jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, którego partnerem jest Sołtys oraz Rada Sołecka Bielinka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje społeczne. Tegoroczne obchody cedyńskiego Święta plonów, są połączone z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Naszym celem jest więc zwrócenie uwagi samych mieszkańców na historię regionu, której częścią jest dziedzictwo niematerialne obecne w tradycji ludowej i wierzeniach społeczności lokalnej.

Zapraszamy Państwa do włączenia się w przygotowania i do aktywnego uczestniczenia w Dożynkach gminnych. Niech będzie to nasze wspólne święto.

Program:
14:00 - Msza Święta  Dziękczynna za tegoroczne plony w kościele św. Barbary w Bielinku

15:00 - Przemarsz korowodu dożynkowego w asyście zespołów ludowych na boisko w Bielinku

15:30 – Uroczyste rozpoczęcie ,,Dożynek gminnych 2016” – obrzęd przekazania chleba

16.00 – prezentacje kapel ludowych - blok koncertowy ( Kalimera, Jarzębina, Marzenie, Wełtynianki), konkursy i pokazy kulinarne, potyczki sołeckie i animacje dla dzieci

18.30 – ogłoszenie wyników konkursów :
- wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Kwiatami Cedynię upiększamy” o nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Cedyni
- na najładniejszy wieniec dożynkowy
- na najładniejszy stół z kulinariami
- klasyfikacja potyczek sołeckich

19.00 – recital Anny Krajewskiej Pędzik

19.30 - Występ kapeli Rewir

20.30 – dożynkowa zabawa taneczna z zespołem 4 EVER
 
Atrakcje towarzyszące: animacje i plac zabaw dla dzieci, przejażdżki bryczkami
 
Miejsce: Bielinek - plac i boisko sportowe vis a vis świetlicy wiejskie

Propozycje dodatkowych atrakcji w trakcie trwania dożynek:

- przejażdżki wozem konnym

Serdecznie zapraszamy!

Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz
Sołtys Bielinka Jadwiga Gruchała
Radny Rady Miejskiej w Cedyni Roman Mazierski
Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski

Regulamin konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”

REGULAMIN KONKURSU NAJŁADNIEJSZY STÓŁ Z KULINARIAMI