Szukaj

"Aktywne wakacje" nad morzem

Dnia 09.08. w ramach programu "Aktywne wakacje", odbyła się wycieczka nad morze.

Celem podróży było zapoznanie młodych mieszkańców gminy Cedynia z wakacyjną ofertą kulturalną i edukacyjną na wyspie Wolin i wybrzeżu, opartą o przyrodę i historię Pomorza zachodniego. Była to także okazja do integracji i wypoczynku w czasie trwających wakacji letnich.

Z samego rana, wyruszyliśmy w kierunku Wolina, gdzie zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Skansen Słowian i Wikingów. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak wyglądają dawne chaty zamieszkiwane przez ludzi, ujrzeć narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz, biżuterię z wcześniejszych okresów, a także dowiedzieć się jak została ona wykonana.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najwyższej latarni nad Bałtykiem znajdującej się w Świnoujściu. Latarnia ta ma wysokość ok. 64.8m,na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów.

Następnie udaliśmy się do Fortu Gerharda, gdzie mogliśmy na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu miało formę przyśpieszonego szkolenia wojskowego. Po zwiedzaniu fortecy pod opieką umundurowanego pruskiego żołdaka oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, czekało na wszystkich uczestników wycieczki ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski.

Ze Świnoujścia pojechaliśmy do Międzyzdrojów. Tam zwiedziliśmy promenadę gwiazd a także molo.

Dzieci będąc na plaży pomimo niekorzystnej pogody, nie odpuściły moczenia nóżek w morskiej wodzie. Po wyjściu z plaży dzieci wraz z opiekunami mogły udać się do stoisk z pamiątkami, aby zakupić podarunki dla bliskich.

Końcowym punktem programu był spacer do punktu widokowego- wzgórze Zielonka i jezioro Turkusowe. Następnie wszyscy udaliśmy się na kolację. Po kolacji wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Nasza wycieczka liczyła 43 dzieci oraz 5 opiekunów i ratownika wodnego. Przewodnikiem wycieczki był dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu pragnie serdecznie podziękować Centrum Słowian i Wikingów oraz pracownikom Fortu Gerharda za gościnę oraz profesjonalne oprowadzenie naszej grupy.

Dziękujemy również Panu Marianowi Cabanowi za kolejną bezpieczną i przyjemną podróż, a także naszym opiekunom, Paniom: Edycie Frosik, Marioli Jaworskiej, Elizie Ługowej, Katarzynie Sobala, Ewelinie Świderskiej, a także ratownikowi za czuwanie nad bezpieczeństwem naszych podopiecznych, Panu Dawidowi Godyniowi.

Drogie dzieci nie zapominając o Was podziwiamy Was za Waszą wytrwałość i zaangażowanie. Dziękujemy Wam za dostarczanie nam pozytywnej energii oraz wzięcie udziału we wspólnym, ale mamy nadzieję nie ostatnim wyjeździe.