Szukaj

Spotkanie Śpiewających Przyjaciół

Już w najbliższą sobotę 9 lipca 2016r. po raz kolejny przy świetlicy wiejskiej w Bielinku spotkają się śpiewający przyjaciele zespołu Kalimera.

Biesiada śpiewacza rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Spotkanie Śpiewających Przyjaciół tak brzmi oficjalna nazwa imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do Bielinka zjadą zespoły wokalne z całego województwa zachodniopomorskiego. Będzie to tradycyjnie biesiada z przeglądem najnowszych piosenek poszczególnych zespołów. W tym roku organizator spotkań – Zespół Śpiewaczy Kalimera obchodzi dziesięciolecie swojej pracy twórczej. 

W spotkaniu wezmą udział zespoły – Platerówki z Boleszkowic, Dobrawa z Mieszkowic, Emeranto z Chojny,  Macierzanka z Pacholęt, Gardnianki z Gardna, Marzenie z Polic. Będą również nowe zespoły – Kalina z Kobylanki, Jantar Happy Singers ze Szczecina oraz „Słowik Bielinka” – solistka Ania Krajewska Pedzik.

Założeniem spotkania jest prezentacja umiejętności poszczególnych zespołów, co ma zaowocować dalszymi zaproszeniami na imprezy organizowane przez uczestników biesiady.  W tym roku  dodatkowym elementem imprezy będzie wspólne śpiewanie, no i oczywiście zabawa  wraz z poczęstunkiem.

Impreza odbywa się dzięki pomocy wielu mecenasów i partnerów – m.in. Starostwa Powiatowego w Gryfinie, które ufundowało statuetki pamiątkowe, Urzędu Gminy Cedynia, Tomasza Siergieja i  Krzysztofa Góreckiego, Sklepu „Bagietka” z Kostrzyna Żanety i Jana Noworolnik, Marty i Marka Przybyłów, oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować za udzielone wsparcie i pomoc finansową, niezbędną dla realizacji tego sympatycznego przedsięwzięcia.


KALIMERA

Kalimera

foto - Paweł Woźnicki

Zespół śpiewaczy Kalimera powstał w maju 2006 roku w Bielinku. Początkowo składał się z pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Piasku i Bielinka.  Z czasem do zespołu dołączyły panie z Lubiechowa Dolnego i Czachowa. Obecnie zespół liczy 6 osób. Śpiewające od początku założenia zespołu: Czesława Borgul/ Piasek, Maria Durnakowska/ Bielinek, Anna Dybka/ Bielinek oraz Stanisława Młynarczyk/ Lubiechów Dolny, Zdzisława Graczyk/ Lubiechów Dolny, Urszula Gągoł – Pelc/ Czachów

Kalimera wykonuje piosenki popularne, lubiane przez słuchaczy. W ich repertuarze są również piosenki kresowe, patriotyczne oraz religijne.  Znaczącą część twórczości zajmują piosenki z własnymi tekstami  popularyzującymi piękno Ziemi Cedyńskiej.

Zespół bierze udział w imprezach typu Kaziuki, przeglądy piosenek patriotycznych, pastorałek, dożynki itp.  Ma swoich licznych przyjaciół z którymi chętnie śpiewa oraz organizuje przynajmniej dwa razy do roku wspólne wycieczki, które zamieniają się w biesiady śpiewacze połączone z integracją. Wspólnie z innymi zespołami  w ramach takich wyjazdowych warsztatów podnosi umiejętność śpiewu zwłaszcza piosenek ludowych.

Zespół śpiewaczy Kalimera  jest organizacją samodzielną i sam finansuje oraz organizuje kontakty artystyczne. Działalność zespołu jest oparta na własnych składkach i pomocy sponsorów.

Ich koncerty oparte są na kontaktach z innymi, zaprzyjaźnionymi zespołami. Co roku  oprócz regularnych wyjazdów na wszelkiego rodzaju festyny, Kalimera organizuje w Bielinku, swoją sztandarową imprezę - Spotkanie Śpiewających Przyjaciół.

Impreza ma na celu prezentację zespołów i ich repertuarów, wymianę doświadczeń, poznawanie nowych piosenek i integrację środowiska amatorskich zespołów śpiewaczych. Przez lata swojej aktywności, Kalimera współpracuje z ponad dwudziestoma zespołami. Uczestniczy także wspólnie w wielu warsztatach wokalnych, gdzie uczy się nowych piosenek – zwłaszcza  ludowych i doskonali śpiew.

Oprócz regularnych występów, Kalimera korzystając z pomocy sponsorów oraz Dolnoodrzańskiej Inicjatywy Rozwoju Obszarów Wiejskich (DIROW), organizuje imprezy środowiskowe.

We współpracy z partnerami zza Odry (Lunow) spotkanie pt. „Ryby, grzyby na pograniczu”, czy „Emeryt z pasją” – gdzie prezentowane były prace rękodzielnicze, malarskie, wikliniarskie, a nawet twórczość poetycka, czy wokalna… W obu imprezach uczestniczyli mieszkańcy Lunow, z którą to miejscowością Bielinek współpracuje już od ponad dwudziestu lat. Tam też  Kalimera corocznie śpiewa na dożynkach.

Zespół występował m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przeglądzie działalności seniorów, w Prenzlau w Niemczech – na otwarciu sezonu Ecostacji. Brał też udział w przeglądach Pieśni Patriotycznych, Cecyliadzie, przeglądzie pastorałek i imprezach o podobnym charakterze nie licząc biesiad i imprez okolicznościowych u zaprzyjaźnionych  zespołów.

Kalimera śpiewa prawie w całym województwie, od Polic zaczynając, a na Mieszkowicach i Boleszkowicach kończąc.

W Cedyni regularnie występuje podczas wielu wydarzeń lokalnych i ponadregionalnych.

Tylko w 2015 roku Kalimera prezentowała swój repertuar podczas następujących imprez:
- Majówka pod Górą Czcibora, 2.05.2015
- Dni Cedyni 20.06.2015
- 20 Jubileuszowy Flis Odrzański 09.07.2015
- Święto Bielinka 8.08.2015
- Dożynki Gminne w Lubiechowie Górnym 12.09.2015

Działalność zespołu ma na celu na celu tylko śpiewanie ale ma pokazać, zwłaszcza kobietom, że można aktywnie spędzać czas a każde ich  spotkanie, to forma oderwania się od codziennych problemów. Kalimera zaprasza do współpracy!